اسهال

مکمل های مفید در اسهال

علارغم تصورات  قبلی در مورد نقش ویتامین C مبنی بر پشگیری از بیماری ها باید گفت انچه در مورد تقویت سیستم ایمنی ثابت شده و مهم است : روی ،سلنیوم،ویتامین A و خصوصا ویتامین D . در بیماران  اسهالی جهت باسازی و ترمیم مخاط و پرز های روده وجود مقدار کافی از روی و ویتامین A  ضروری است.

سوء تغذيه خود يکي از عوامل خطر در ايجاد اسهال است که در اين ميان نقش ريزمغذي هاي شامل مواد معدني و ويتامين ها بيش از سايرين است. در ميان مواد معدني نقش موثر روي (Zinc ) در مطالعات مختلف به اثبات رسيده است. در بيماران مبتلا به اسهال استفاده از " روي" به مدت 14-10 روز باعث کاهش دوره بيماري و نيز کاهش شدت اسهال مي شود. همچنين ميزان مرگ و مير ناشي از اسهال را نيز کاهش مي دهد.
مصرف ويتامين A دفعات ابتلا به اسهال را در کودکان کاهش مي دهد و نيز موجب کاهش مدت دوره بيماري اسهال در فرد مي شود. مطالعات انجام شده نشان مي دهد که استفاده از ويتامين A تا 34% در کاهش ميزان مرگ و مير ناشي از اسهال موثر است. يکي از موارد موثر در جلوگيري از ابتلا به اسهال و نيز درمان آن مصرف مواد پروبيوتيک است که در حال حاضر در کشور ما به صورت دارو  و ماست هاي پروبيوتيک در بازار وجود دارد. اين ماست ها حاوي باکتري هاي غيربيماري زا و مفيد شامل لاکتوباسيل و بيفيدو باکتريوم مي باشند. مصرف اين مواد در کشورهاي در حال توسعه براي جلوگيري و درمان اسهال موفق بوده است.

مقدار روی مورد نیاز در بیماران اسهالی از مقدار مصرف روزانه روی موجود در مکمل ها بیشتر می باشد. بطوریکه در کودکان زیر 6 ماهه 10 mg/d و بیش از 6ماه 20mg/d نیاز دارند.